O projekte

KVANTARIUM

Zrekonštruovali sme ľavé prízemné krídlo momentálne zatvoreného hotela Hrebienok a v týchto priestoroch následne vzniklo osem miestností, v ktorých uvidíte rôzne audiovizuálne multimediálne show, vyskúšate si aj niekoľko interaktívnych exponátov a spolu s nami objavíte fyzikálne javy, ktoré sa nachádzajú za našimi špeciálnymi objektami v Kvantariu. Prehliadka je teda nielen vizuálne atraktívna a pekná ale aj náučná. Každý si tam nájde to svoje. Mladších zväčša očarí rozprávková tematika a dospelých špeciálne efekty.

Ťažko sa nám hľadajú slová najlepšie vystihujúce túto prehliadku, pretože je:

 • Kúzelná
 • Umelecká
 • Svetielkujúca
 • Rozprávková
 • Fyzikálna
 • Hravá
 • Vzdelávacia
 • Čarovná
 • Záhadná
 • Vedecká
 • …a ba aj hudobná…

Jednoducho je to nezabudnuteľná hra svetiel.

Podomácky túto expozíciu nazývame múzeum svetla. Avšak toto je také múzeum, kde si na svoje prídu skutočne všetky vekové kategórie.

Prehliadka pozostáva z ôsmich miestností. V nich nájdete rôznorodé multimediálne show, interaktívne exponáty, vysvetlenia fyzikálnych javov a to všetko v rozprávkovom duchu, ktorý zaujme našich najmenších natoľko, že nebudú chcieť ísť domov.

​Projekt Kvantarium vznikol pod krídlami slovenskej firmy Kvant. Sme zohraný tím fyzikov, kreatívcov a šikovných elektrotechnikov. Vyvíjame, vyrábame a exportujeme laserové technológie pre zábavný priemysel už viac ako 25 rokov a hrdo sa môžeme pochváliť, že patríme k svetovej špičke v tomto odvetví. Naše zariadenia používa vo svojej show aj Lady Gaga, či Bruno Mars a mnoho ďalších. Rovnaké laserové zariadenia sú použité aj tu v Kvantariu.

Okrem toho, už od založenia, sa naši kolegovia venujú aj vývoju, výrobe a distribúcii učebných pomôcok a rôznych špeciálnych zariadení. Fúzia medzi umením a vzdelávaním je preto v našom prípade úplne jasná a pochopiteľná. Výsledkom tejto kombinácie je Kvantarium.

Mnoho z exponátov v prehliadke je absolútne jedinečných, vytvorili ich naši šikovní kolegovia špeciálne pre túto expozíciu.

A ešte nekončíme, nápadov máme veľa. 🙂

Trochu viac z našej histórie

Firma Kvant vznikla pred 25 rokmi ako výsledok úsilia dvoch zapálených fyzikov. Ich cieľom už samého začiatku podnikania bolo priniesť do spoločnosti zlepšenia a propagovať vedu a fyziku zábavným spôsobom. Táto myšlienka teda ide s Kvantom od samého prvopočiatku. V deväťdesiatych rokoch to bola túžba priniesť školákom učebné pomôcky, s ktorými by fyzikálne javy mali názorne demonštrované a nie len nakreslené kriedou na tabuli. Dnes, v roku 2021, aj vďaka doterajšiemu úspešnému podnikaniu, má Kvant oveľa zaujímavejšie vízie. Hlavným pojítkom je popularizácia vedy a fyziky širokej verejnosti a to zábavným a interaktívnym spôsobom.

Dôkazom je už fungujúce centrum Aurélium, na ktorom Kvant výrazne participoval, vývoj zábavno-edukačných zariadení ako je vedomostný ostrov, realizácia Festivalu Svetla v Bratislave, následne participácia na dizajne a realizácii slovenského pavilónu na EXPO 2017 v Astane. Z aktuálnych projektov je pozoruhodný projekt Kvantarium, ktorý na turisticko zaujímavom mieste audiovizuálne atraktívnym spôsobom vyzdvihuje fyziku a optiku.

Všetky tieto projekty spája jedna myšlienka celospoločenského prínosu a to popularizácia vedy zábavným spôsobom do širokej verejnosti.