O projekte

KVANTARIUM

Zrekonštruovali sme ľavé prízemné krídlo momentálne zatvoreného hotela Hrebienok a v týchto priestoroch následne vzniklo osem miestností, v ktorých uvidíte rôzne audiovizuálne multimediálne show, vyskúšate si aj niekoľko interaktívnych exponátov a spolu s nami objavíte fyzikálne javy, ktoré sa nachádzajú za našimi špeciálnymi objektami v Kvantariu. Prehliadka je teda nielen vizuálne atraktívna a pekná ale aj náučná. Každý si tam nájde to svoje. Mladších zväčša očarí rozprávková tematika a dospelých špeciálne efekty.

Ťažko sa nám hľadajú slová najlepšie vystihujúce túto prehliadku, pretože je:

 • Kúzelná
 • Umelecká
 • Svetielkujúca
 • Rozprávková
 • Fyzikálna
 • Hravá
 • Vzdelávacia
 • Čarovná
 • Záhadná
 • Vedecká
 • …a ba aj hudobná…

Jednoducho je to nezabudnuteľná hra svetiel.

Podomácky túto expozíciu nazývame múzeum svetla. Avšak toto je také múzeum, kde si na svoje prídu skutočne všetky vekové kategórie.

Prehliadka pozostáva z ôsmich miestností. V nich nájdete rôznorodé multimediálne show, interaktívne exponáty, vysvetlenia fyzikálnych javov a to všetko v rozprávkovom duchu, ktorý zaujme našich najmenších natoľko, že nebudú chcieť ísť domov.

Mapa interaktívnej galérie Kvantarium

Laserová show

Kreslenie svetlom

Interaktívne pieskovisko

Videomapping show

Laserová harfa

Vedecká miestvosť


Predošlé
Ďalšie

Projekt Kvantarium vznikol pod krídlami slovenskej firmy Kvant. Sme zohraný tím fyzikov, kreatívcov a šikovných elektrotechnikov. Vyvíjame, vyrábame a exportujeme laserové technológie pre zábavný priemysel už viac ako 25 rokov a hrdo sa môžeme pochváliť, že patríme k svetovej špičke v tomto odvetví. Naše zariadenia používa vo svojej show aj Lady Gaga, či Bruno Mars a mnoho ďalších. Rovnaké laserové zariadenia sú použité aj tu v Kvantariu.

Okrem toho, už od založenia, sa naši kolegovia venujú aj vývoju, výrobe a distribúcii učebných pomôcok a rôznych špeciálnych zariadení. Fúzia medzi umením a vzdelávaním je preto v našom prípade úplne jasná a pochopiteľná. Výsledkom tejto kombinácie je Kvantarium.

Mnoho z exponátov v prehliadke je absolútne jedinečných, vytvorili ich naši šikovní kolegovia špeciálne pre túto expozíciu.

A ešte nekončíme, nápadov máme veľa 🙂

Trochu viac z našej histórie

Firma Kvant vznikla pred 25 rokmi ako výsledok úsilia dvoch zapálených fyzikov. Ich cieľom už samého začiatku podnikania bolo priniesť do spoločosti zlepšenia a propagovať vedu a fyziku zábavným spôsobom. Táto myšlienka teda ide s Kvantom od samého prvopočiatku. V deväťdesiatych rokoch to bola túžba priniesť školákom učebné pomôcky, s ktorými by fyzikálne javy mali názorne demonštrované a nie len nakreslené kriedou na tabuli. Dnes, v roku 2019, aj vďaka doterajšiemu úspešnému podnikaniu, má Kvant oveľa zaujímavejšie vízie. Hlavným pojítkom je popularizácia vedy a fyziky širokej verejnosti a to zábavným a interaktívnym spôsobom.

Dôkazom je už fungujúce centrum Aurélium, na ktorom Kvant výrazne participoval, vývoj zábavno-edukačných zariadení ako je vedomostný ostrov, realizácia Festivalu Svetla v Bratislave, následne participácia na dizajne a realizácii slovenského pavilónu na EXPO 2017 v Astane. Z aktuálnych projektov je pozoruhodný projekt Kvantarium, ktorý na turisticko zaujímavom mieste audiovizuálne atraktívnym spôsobom vyzdvihuje fyziku a optiku.

Všetky tieto projekty spája jedna myšlienka celospoločenského prínosu a to popularizácia vedy zábavným spôsobom do širokej verejnosti.